Neobvyklé materiály
PORCELÁN
Obliba porcelánu a tohoto materiálu zakomponovaného do nábytku z 18. a 19. století souvisela o vykopávkami v Pompejích a Herculaneum. Styl tak vykazuje odkaz a reference k antickému pompejskému stylu.
Sèvreský porcelán
Porcelán ze Sèvres, pocházející z Manufacture de porcelaine de Sèvres, města v jihozápadní části metropolitní oblasti Paříže. Velmi oblíbený na francouzském nábytku druhé poloviny 18. století. Například v dílech německé ebenisty Adama Weisweilera, který prostřednictvím obchodníka s luxusním zbožím Dominique Daguerre († 1796) produkoval mobiliář pro francouzský dvůr. → viz https://www.metmuseum.org/art/collection/search/202163
Porcelán Wedgwood
Celým jménem společnost Josiah Wedgwood and Sons, britská manufaktura založená v května 1759 v Staffordshiru.
Azulejo
Moresque či Moorish, tedy Hispansko-Mauský styl obkladů užívaný zejména v interiérech na Iberském poloostrově - Španělsko a Portugalsko. Moresque obecně znamená dekorativní styl ovlivněný islámským / maurským uměním. Projevuje se nejčastěji v jednostranně glazovaných kachlík portugalsky zvaných AZULEJO - výslovnost azuleižu. Jejich původ je z Persie a na Pyrenejský poloostrov se dostaly s maurským vlivem. Produkovány byly v Andalusii a Granadě, později ve Valencii. Dnes má tento fenom vlastní museum → Museu Nacional do Azulejo, Lissabon. Hlavním obdobím této techniky je konec 17. a počátek 18. století a velký vliv a rozšíření zaznamenala díky koloniím - Mexiko a Brazílie.
TEXTIL
Moiré
Slovo označuje optický efekt vlnění. Označuje ale také textilii s vlnitým (vodnatým) vzhledem, který je velmi podobný fládrové kresbě dřeva. Textil se vyráběl převážně z hedvábí , ale také vlny , bavlny a umělého hedvábí. Užívalo se pro módní doplňky jako byly šerpy panovníků, ale také na zhotovení celého šatu. Využíval se také na nábytku (paravan ze Severočeského muzea v Liberci).
Shagreen
Obecně vzato je to druh surové kůže sestávající z hrubé nevyčiněné kůže. Zejména oblíbený ve stylu Art Deco jako kůže ze žraloka. Vyskytoval se na doplňcích jako pudřenkách, tabatěrkách, zapalovačích či peněženkách, ale běžně na celých nábytkových kusech.