Borovice lesní – Pinus silvestris

Obsahuje pryskyřičné kanálky
Jádrová dřevina
Hustota
505 [kg.m-3]
Je to jedna z nejpřizpůsobivějších dřevin v Evropě. Jedná se o druh tzv. pyronické dřeviny - po lesních požárech je prvním stromem, který se v těchto lokalitách začne vyskytovat. Rostou také v nejvyšších nadmořských výškách i v nížinách. Mají nejpevnější a nejvyvinutější kořenový systém (hluboký), proto jsou tak přizpůsobivé - dokáží se uchytit i na nepříznivých místech jako jsou pískovny, skalní útesy, hory,... Dokáží odolat vysokým teplotám i vysokým mrazům a nebo nízkému stavu vody.
Charakteristika: Jedná se o jádrovou dřevinu s podílem jádro:běl okolo 1:1. Bělové dřevo je podobné smrku - má vyšší obsah pryskyřice a je tím pádem i lesklejší. Barvu má krémově žlutou. Jádrové dřevo je zbarveno do červena, červeno-hněda, někdy až s fialovými nádechy.

Pryskyřice: Má největší obsah pryskyřice z Evropských jehličnatých dřevin. Na mikrosnímcích jsou velké pryskyřičné kanálky, které jsou většinou v letní části letokruhu, kdy většina dřeňových paprsků má malé nebo velké pryskyřičné kanálky. Asi nejvíce pryskyřice obsahuje borovice vejmutovka, která v České republice není domácí - jedná se o tzv. zavlečený druh, který byl u nás vysazován v parcích a nepatří mezi naše domácí dřeviny.

Využití: Je často využívána jako tesařské dřevo - ve stavebním tesařství a truhlářství jako konstrukční dřevo. Pro konstrukci nábytku se využívala pouze okrajově a to především kvůli obsahu pryskyřice, která při sesychání vytéká. Oblíbená byla hlavně u lidového nábytku, kde byl vysoký obsah pryskyřice žádaný v souvislosti s vysokou ochranou proti biologickému napadení dřeva - tedy jako přirozená ochrana.
Slouží také pro výrobu kalafuny a terpentýnu. Ze dřeva vytéká tzv. silice (balzám) , který obsahuje dvě složky - terpentýn (jako rozpouštědlo, těkavá složka), který se získává destilací a kalafuna (pryskyřice). Dnes už se kalafuna nepoužívá v takové míře jako v historii - má nevýhodu, že vlivem UV světla křehne a tmavne (žloutne až hnědne). V historii byla hojně používána do vosko-pryskyřičných směsí jako tvrdící složka celé směsi, která se tak dala leštit do vysokého lesku.

 MIKRO                                                     MAKRO

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky