ASIJSKÉ LAKOVÉ PRÁCE                         A JEJICH EVROPSKÉ NAPODOBENINY

Vysvětlení pojmů

Pojem lakové práce nazýváme techniky povrchových úprav předmětů (jako nábytku, keramiky, skulptur, kůže, kov,...) formou laku, který nemá pouze ochrannou funkci, ale je také součástí estetického vzhledu daného kusu.

  • Orientální lakové práce, je souhrnný obecný pojem pro dekorativní lakové povrchové úpravy, které vznikají na území dálného východu. Základem pro tyto laky je většinou míza stromu škumpy lakodárné (Rhus verniciflua), jejíž základní slouškou je urushiol, podle něhož se také lak nazývá URUSHI. Po objevení Asie Marcem Polem rostl zájem o tyto kultury a jejich produkci. Lze obecně konstatovat, že tento zájem se periodicky opakuje až do naší současnosti.
  • Evropské lakové práce jsou nápodoby orientálních lakových prací (konkrétně japonských lakových prací), které jsou obecně nazývané JAPANNING, nebo CHINOASERIE. Začaly vznikat na základě zvýšené poptávky po asijském lakovém zboží od konce 17. a v 18. století. Od poslední třetiny 16. století se do Evropy začínají dovážet první Asijské lakové práce, které způsobí orientální horečku na Evropském kontinentu. Vrchol obliby nastává až v 17. století, kdy poptávka po tomto zboží nutí evropské řemeslníky ke kopírování těchto technik. Zpočátku nejvíce dovezeného materiálu pochází z Indie z oblasti Gudžarátu nebo Bengálska. Velkou část dovozu tvořila také Čína z oblasti Kantonu a Macaa.

Příklady prací


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky